97 virksomheder på kortet

by Nils Mulvad on 3. februar 2010

Dong Energy har oplyst om alle sine risikovirksomheder, og det har resulteret i tre nye på kortet, HC Ørstedsværket, Svanemølleværket og Fredericia Olieterminal. Resten af Dongs farlige virksomheder var med i forvejen.

I alt er der nu 97 virksomheder på kortet. Af dem er 74 dokumenteret risikovirksomheder, hvoraf de 20 er de særligt farlige kolonne 3 virksomheder. De er markeret med rødt på kortet. De andre risikovirksomheder står med blåt.

9 virksomheder er frikendt. De er grønne.

14 virksomheder er ikke tjekket. Her har læsere udtrykt mistanke om risikovirksomhed. De er markeret med gult.

Som tidligere nævnt er der ikke farlige militæranlæg med på kortet.

Jysk Miljørens ikke risikovirksomhed

Kvalitets- og miljøkoordinator Bjarne Jensen fra Jysk Miljørens oplyser i en email den 2. februar 2010, at firmaet den 1. december 2009 har fået et tillæg til miljøgodkendelse og en afgørelse om, at det ikke er en risikovirksomhed. Så det har nu fået en grøn markering, hvad der udtrykker, at det har været med på listen over risikovirksomheder, men nu er frikendt.


Om forfatteren:  Redaktør i Kaas & Mulvad Formand for Updates netværk om aktindsigt Lektor på Journalisthøjskolen Se update-biografi på Nils Mulvad: http://www.update.dk/CFJE/Links.nsf/PersID/NM000501 Læs mere fra denne forfatter


Leave a Comment

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word

Previous post:

Next post: